![09172010](http://farm5.static.flickr.com/4106/4998515893_44d84ce1cb.jpg)
breakfast
Peaches and Cream Oatmeal - 240 calories
lunch / dinner
Tamagoyaki (2-eggs, cut into 7 pieces, I took 3, the Mister gets 4) - 100 cal
1/2 cup lightly salted rice - 140 calories
3 meatballs with teriyaki sauce - 65 calories
carrot sticks - 12 calories
creamy cucumber dressing - 50 calories
chopped turkey pepperoni - 35 calories (did not use whole stick)
cheese cubes - 135 calories
(The Mister got almost exactly the same bento, just bigger portions)
Smoothie (banana, chocolate soy milk, raspberry yogurt) -
345 calories
Peach - 40 calories
Peaches in Strawberry Gel fruit cup - 90 calories
Butterscotch Pudding - 120 calories (I might not eat this, I've brought it to work and home a couple of times already (it's the shelf-stable stuff))
Deliciously Red Juice Box - 90 calories
total: 1342 - 1462 calories
I have to talk a bit about the "Deliciously ..." juice boxes I bought. They are a fruit and veggie juice blend (from concentrate), with no sugar added.
It's apparently 2 servings of fruit and veggies per 250ml - of course, the juice box sizes are 200ml. Gotta love it.
The red has beet, carrot, lemon, yumberry, red bell pepper, apple (and/or) grape juices, and cherry and plum purees.
The yellow has pineapple, carrot, passsion fruit, lemon, yellow bell pepper, apple (and/or) grape juices and apple and golden kiwi purees.
They are both really good - I like the yellow better though.
There is also a purple one, which I was hesitant to buy, as I have never really liked the usual purple 'grape juice', but this one looks okay. It's got beet, elderberry, red bell pepper, purple carrot, apple (and/or) grape juices and plum puree.
I'll have to try that one next time.
I need to get out and do a big veggie shop again. We don't buy produce from our regular grocery store, because it never looks appetising, and it's pretty expensive. I usally go to a farm market where I can spend $20 and come out with 2 oversized grocery bags full of fruit and veggies.
As an example, grocery store charges $3-$4 for a package of snow peas, farm market charges $1 - $1.50 for the same one.
Grocery store cherry tomatoes - $5.99 per package, farm market - 2 packs for $4 (including variety packs with fancy tomatoes.)
No comments:
Post a Comment